ANDROID FAQ

EchoLink dla Androida

Co to jest EchoLink dla Androida?

EchoLink dla Androida jest to wersja oprogramowania Echolink, która działa na smartfonie lub tablecie z systemem Android np. Motorola Droid lub HTC Evo etc. Jeśli jesteś w posiadaniu takiego telefonu/tabletu, możesz uzyskać dostęp do systemu Echolink w niemal każdym miejscu, gdzie jest WiFi lub sieć komórkowa. EchoLink dla Androida jest dostępny bezpłatnie w Google play. Wybierz ikonę Google play w telefonie i wpisz hasło EchoLink. Link bezpośredni.

Czy ma takie same funkcje jak oprogramowanie Echolink dla Windows?

Wersja dla Androida skupia się na podstawowych cechach EchoLinka, takich jak zarządzanie listą stacji, podłączania i odłączania do nodów, przesyłanie i odbieranie głosu i tekstu. W odróżnieniu od wersji z systemu Windows, możesz być podłączony tylko do jednego węzła w danym momencie i nie ma trybu Sysop.

Opcje: połączenia sieciowe w zakładce ustawienia ?

EchoLink dla Androida ma kilka funkcji sieciowych, aby pracować z różnych rodzajów sieci mobilnych i bezprzewodowych.

Direct: Przy tym ustawieniu, aplikacja komunikuje się z Internetem w ten sam sposób jak wersja na system Windows. Wybierz tę opcję tylko wtedy, gdy korzystasz z własnej sieci WiFi i router został skonfigurowany tak, aby przekierować porty UDP 5198 i 5199 do urządzenia z systemem Android.
Relay: używa serwerów relay, aby podłączyć się do innych węzłów w systemie Echolink. Tryb ten daje najlepsze rezultaty w sieciach 3G lub sieci EDGE, ponieważ używa UDP. Jest to także wygodne przez WiFi, ponieważ nie wymaga konfiguracji routera.
Public proxy: W tym trybie aplikacja automatycznie wybiera Proxy publiczny z aktualnej listy dostępnych serwerów proxy Echolink. System próbuje się połączyć z serwerem proxy, który jest geograficznie najbliżej bieżącej lokalizacji.
Custom proxy: Tryb ten umożliwia wprowadzanie informacji do podłączenia do konkretnego serwera proxy, takich jak prywatne serwery proxy, lub swój własny osobisty skonfigurowany u siebie w domu. 😉

Czy są jakieś specjalne ograniczenia możliwości sieci Relay?

Tak. Ten sposób łączenia jest domyślny i generalnie daje najlepszą wydajność, obecnie stosuje się następujące ograniczenia:

Można zainicjować połączenie, ale nie można odbierać. Stacje, które próbują połączyć się z wami, otrzymają komunikat o błędzie „No route available”. Oznacza to, że użytkownicy Android lub iPhone, którzy używają trybu Relay nie mogą łączyć się ze sobą.
Ponieważ istnieje tylko niewielka liczba serwerów relay, często nie może podłączyć się do konferencji lub serwera konferencji. Oznacza to, że dwóch użytkowników Android lub iPhone, którzy używają trybu relay nie mogą przyłączyć się do tej samej konferencji w tym samym czasie.

Mam problemy z połączeniem z innymi stacjami. Jakieś porady?

Sprawdź, czy masz dobre, solidne połączenie sieciowe. Jeśli jesteś na 3G lub EDGE, poszukaj lepszego zasięgu. Jeśli działasz na WiFi, szukaj sygnału o pewnej sile/jakości. Próby terenowe pokazały, że sieci komórkowej transmisji danych, nie zawsze są dostępne nawet w przypadku silnego sygnału 3G w niektórych warunkach.
Jeśli otrzymujesz komunikat „No route is available to the station you selected”, spróbuj podłączyć do innej stacji, spróbuj połączyć się później lub przetestuj publiczny Proxy zamiast Relay. Jeśli w dalszym ciągu pojawia się podobny komunikat, nawet przez proxy, stacja, którą próbujesz osiągnąć może być to użytkownik Androida podłączony aktualnie przez Relay i niestety nie będzie osiągalny.
Nie próbuj podłączać się do siebie. To nie działa w większości przypadków. 😉
Nie należy korzystać z trybu direct, chyba że wprowadziłeś odpowiednie zasady przekazywania portów w routerze.
Jeśli otrzymasz taką wiadomość „Bye Bye”, spróbuj ponownie po kilku sekundach.

Czy mogę używać Echolink kiedy widzę symbol „E” na górze, zamiast „3G”?

„E” oznacza, że połączenie komórkowe z internetem działa za pomocą technologii EDGE, a nie 3G. Aplikacja EchoLink działa na EDGE, ale możesz zauważyć, odrzucanie pakietów/brak sieci oraz powolne ładowanie listy stacji. Sieć 3G daje lepsze wyniki.

Jak będzie wyglądał mój rachunek za usługi internetowe gdy korzystam z Echolink na Androida?

Gdy łączysz się z 3G zamiast WiFi i używasz komórkowej sieci do pracy z Internetem. Jeśli masz zryczałtowaną opłatę za transmisje danych u swojego operatora, prawdopodobnie nie jest pobierana żadna dodatkowa opłata. Jest to transmisja strumieniowa audio i działa poprzez pakiety danych – czyli zwykły transfer internetowy. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z operatorem komórkowym, aby się upewnić.

Jakieś plany na tworzenie innych wersji EchoLink dla innych smartfonów?

Użytkownicy pytali o możliwość Echolink app dla BlackBerry, Symbian, PalmOS i Windows Mobile. Niestety, te platformy są bardzo różne od siebie, więc rozwój oprogramowania dla każdego będzie obejmować cztery oddzielne działania rozwojowe. Oprócz Androida jest dostępna również edycja EchoLink dla iPhone. Nie trwają obecnie żadne projekty, aby rozwijać wersje dla innych platform mobilnych.

Dodaj komentarz